Vodné fajky

Vodná fajka, tiež známa ako shisha(šiša), dýmka alebo nargila, je tradičné fajčiarske zariadenie s jednou alebo viacerými hadicami, na ohrievanie alebo vyparovanie a následné fajčenie ochuteného tabaku.

Pôvod vodnej fajky siaha stáročia späť do Perzie a Indie, no jej obľúbenosť a inovácie stále rastú v Európe (obzvlášť v Nemecku), USA a Rusku.

Vodná fajka typicky pozostáva z korunky (hlinené, porcelánové alebo silikónové), tela (z nerezovej ocele, hliníka alebo iných materiálov), vázy známej tiež ako základňa vodnej fajky (zo skla alebo krištáľu) a jednej alebo viacerých ohybných hadíc (silikónových alebo gumových) s náustkami.

Vodné fajky využívajú horiace kokosové uhlíky umiestnené na HMD/HMS – Heat management device/system (z nerezovej ocele alebo hliníka) na ohrievanie a vyparovanie tabaku v korunke, čo vytvára hustý dym, ktorý prechádza cez trubicu tela do vody vo váze, čím odstraňuje niektoré toxíny a chladí dym pre jemnejší zážitok. Dym je potom dodaný fajčiarovi cez komoru, hadicu až náustok.

Pre zabezpečenie bezpečného fajčenia, telo vodnej fajky a váza musia byť čistené špecializovanými čistiacimi prostriedkami a kefami. Pre stretnutia viacerých osôb odporúčame používať hygienické alebo štýlové osobné náustky. Dokonalý ťah dymu je dosiahnutý použitím tesnení a difuzéra.

Vytvorenie perfektnej relácie s vodnou fajkou zahŕňa tiež použitie správnych metód nakladania tabaku do korunky a naučenie sa mnohých tipov a trikov pre vodné fajky. Vodnú fajku si môžete vychutnať doma, v shisha bare/kaviarni, alebo počas ciest. Na zlepšenie vášho zážitku si môžete vybrať z veľkého množstva doplnkov k vodným fajkám, ako sú bazooky pre ochladzovanie, Led svetlá a mätové príchute.

Zobraziť filtre

Kvalitné vodné fajky sa vyznačujú nehrdzavejúcimi materiálmi, dokonalým dosadaním komponentov, odolnosťou materiálov i farieb, jednoduchou manipuláciou a čistením a v neposlednom rade krásnym dizajnom, ktorý poteší vaše oko. Napríklad špeciálne drevené telo od Wookah alebo titánový povrch od Blade Hookahs. Niektoré značky, ako sú Ocean a Moze, ponúkajú tiež špeciálne ventilácie/vypúšťacie systémy pre dym, ktoré vytvárajú rôzne zaujímavé tvary (napríklad láva, krúžky alebo granát…).

Nie, ale trochu áno. Vysvetlím. Vodná fajka je len zariadenie na vedenie dymu od tabaku z korunky cez vodu a k vám do hadice. V prípade, že máte veľmi nízku vodnú fajku a je z ľahkých materiálov, predovšetkým v teplých mesiacoch sa dokáže trošku trubica tela a rovnako aj voda vo váze rýchlo prehriať, a nie je nič horšie ako teplý dym.

Druhý problém nastáva keď do vodnej fajky fúkate aby ste ochladili tabak a fúknete tak silno, že voda vyletí až do korunky. Áno, skutočne sa to môže stať.

Ak však máte nerezovú vodnú fajku, a nebudete do nej fúkať ako šialený, môžete si zaobstarať aj menší model, je to úplne v poriadku.

Hoci vodné fajky si každý spája s Tureckom a Arabskými či Africkými štátmi, veľa sa toho odvtedy zmenilo a vodné fajky prešli poriadnou transformáciou.

V dnešnej dobe je kvalita týchto vodných fajok tak rozdielna, že sa to nedá ani porovnať. Orientálne vodné fajky sú ťažké na starostlivosť, usádzajú sa v nich nečistoty veľmi ľahko a predovšetkým ich náustky sú veľmi citlivé na plesne a nasiakanie pachutí.

Moderné vodné fajky využívajú zdravotne bezpečné materiály, ktoré sa jednoducho čistia a nedokážu do seba nasiaknuť žiadne pachy. Preto je ich údržba úplne jednoduchá a chuť z nich úplne úžasná.

Okrem toho je mnoho komponentov na nich vzájomne kompatibilná, zatiaľ čo pri orientálnych zvykne byť mnoho fajok úplne rozličných od seba.

Vodná fajka je zariadenie na filtráciu a chladenie dymu cez vodu. Ide o špeciálny systém uzatvárateľných komôr, ktoré vám pomáhajú dym buď naťahovať, alebo aj vyfukovať, pričom ochladzujete tabakovú zmes aby sa neprepálila. Dym prechádzajúci cez vodnú fajku je čistejší, chladnejší a tým pádom aj lahodnejší. Voda zachytáva do seba nečistoty a melasu z korunky, popol a časti tabaku, a aj časť oxidu uhoľnatého. Preto je používanie vodnej fajky vhodnou alternatívou k fajčeniu.

Starostlivosť o vodnú fajku je veľmi dôležitá. Akékoľvek zanedbanie čistenia môže spôsobiť začatie tvorby plesní a vodného kameňa. Preto je najdôležitejšie vždy čistenie vodnej fajky po každej session a vyschnutie všetkých častí, aby sa minimalizovala možnosť vzniku plesní. Na čistenie potrebujete predovšetkým čistiacu kefu na telo vodnej fajky, takisto kefu na vázu vodnej fajky a zíde sa vám aj drôtená kefa na HMS. Ak si chcete prácu uľahčiť a čistotu zdokonaliť, odporúčame použiť špeciálne prípravky ako Schmand Weg a Koka Clean.

Vodnú fajku treba najprv poriadne nahriať, než ju začnete fajčiť. Ak ale už čakáte viac než 5 minút a dymenie je stále mizerné, bezohľadu na to ako silne ťaháte, môže ísť o vypadnutie guličky v srdci vodnej fajky. Bez guličky vťahujete do vodnej fajky čistý vzduch, ktorý vám riedi dym. Častokrát pri tom vodná fajka môže vydávať iné zvuky alebo sa ináč ťahá. Guličky si môžete kúpiť u nás v kategórii Príslušenstvo -> Iné

Dôvodov prečo vám vaša vodná fajka nechutí, môže byť viacero.

Úplne najčastejším dôvodom je, že sa Vám prichytil tabak na HMS, najmä ak tabak je veľmi tepelne citlivý. V tomto prípade, treba zobrať heat management kliešťami a pokerom alebo iným pomocníkom zoškrabať tabak dole z HMS.

Druhým najčastejším dôvodom je prehriatie korunky a tabaku celkovo. Stáva sa to ak použijete príliš veľa uhlíkov, ťaháte príliš silno a ani neprefúkavate tabak v korunke, použili ste nevhodnú korunku a heat management k tabaku a celkovo tomu ešte pomáha teplé počasie a žeravé uhlíky na tanieriku.

Ďalším dôvodom je zlý mix tabaku. Toto vyplýva aj zo skúsenosti a testovania, ale môže sa to stať občasne aj skúseným mixológom. Niektoré príchute sa navzájom môžu zlúčiť veľmi zle aj napriek tomu, že vaša predstava mohla byť úplne lahodná. Horšia situácia je, keď sa dané príchute tabakov chemicky zle zlúčia, čo je našťastie zriedkavé.

Vodná fajka sa skladá z týchto základných častí:

Telo vodnej fajky – Srdce (základňa) vodnej fajky je miesto, kde sa riadi celý vzduch pomocou metódy uzatvárateľných komôr pomocou guličiek. Práve vďaka pohybu guličiek spôsobených ťahom vzduchu sa komory uzatvárajú a uvoľňujú podľa toho, či chcete aby bol vzduch z vodnej fajky ťahaný alebo vyfukovaný.

Zo srdca vodnej fajky vedie vzduch hore cez Upstem (horná stonka/trubica tela) priamo do korunky. Táto časť vznikne byť častokrát ozdobená rôznymi “rukávmi”, ktorý dodávajú osobitný vzhľad vaše vodnej fajke. Či už ide o rôzne epoxidové, drevené rukávy alebo aj násadky vo forme rôznych postáv ako to majú urobené vodné fajky značky Maklaud.

Zároveň je zo základne vyvedená aj dolná trubica Downstem, ktorá ide do vody vo váze. Vázu k vodnej fajke treba vyberať aj podľa toho, aby sa do nej downstem na výšku zmestil. Ale všeobecne platí, že k vysokým vodným fajkým patrí veľká váza a k malým vodným fajkám patrí malá váza.

V základni sú aj ďalšie vývody smerom vonku do hadice/hadíc a na vyfukovanie cez ventil.

Na vrchu vodnej fajky sa nachádza tanierik, ktorý slúži na zber popolu z uhlíkov, poprípade na odloženie uhlíkov, klieští, náustkov či hornej časti heat managementu.

Váza vodnej fajky – Vázy na vodné fajky sú bežne vyrobené zo skla alebo z kryštálu. Iba výnimočne nájdete vázy plastové alebo drevené. Viete ich nájsť v rôznych veľkostiach, tvaroch, farbách, štýloch, dizajnoch atď. aby ste si ich vedeli vybrať podľa svojich preferencií.

Najobľúbenejšie sú jednoduché priehľadné sklenené alebo čierne. Ale čoraz viac sa do popredia tlačia krásne kryštálové alebo z brúseného skla.

Bežná vodná fajka má priemer otvoru cca 45mm čiže 4,5cm, čo sa dokáže hýbať podľa ručnej výroby o +-1 až 2mm, ale je to zanedbateľným rozdielom pri používaní hlavne vďaka využívaniu flexibilného tesnenia.

Hadica a náustok vodnej fajky 

Zo základne vodnej fajky je cez konektor vyvedená hadica s náustkom. Tieto náustky sa v dnešnej dobe vyrábajú výhradne už iba zo silikónu, hoci v minulosti sa vyrábali rôzne orientálne z plastu či gumy, potiahnuté látkovým poťahom.

Je to veľmi dôležitý posun vpred, pretože silikón ma silné hygienické vlastnosti a preto zabraňuje vzniku plesní, zatuchlín a nánosov. Stačí ju čistiť teplou vodou a raz za čas parným čističom, zatiaľ čo tie orientálne časom boli nepoužiteľné.

Okrem toho sú silikónové hadice na vodné fajky aj veľmi odolné voči zlomeniu pri ohýbaní a preto sa vám prakticky takmer nikdy nestane, že by ste si zalomením zastavili ťah vzduchu ako sa to pravidelne stávalo pri gumených hadiciach.

Keďže sa tieto hadice vyrábajú s rovnakým priemerom sú vzájomne kompatibilné so všetkými konektormi a aj náustkami. Výnimočne malé výrobné rozdiely môžu spôsobiť malé komplikácie, ale nie je to nič čo by kusok servítky ako tesnenia alebo lepidlo nevyriešilo.