Žhaviče na uhlíky do vodnej fajky

Žhavič na uhlíky (známy aj ako platnička na uhlíky, ohrievač na uhlíky alebo elektrický varič) je zariadenie na rozpálenie uhlíkov pre vodné fajky. Dokáže sa nahriať na takú teplotu, ktorá je dostatočná na zapálenie uhlíkov, čo klasický zapaľovač alebo plynový sporák nedokáže.

Ak ste sa rozhodli využívať prírodné kokosové uhlíky do vodnej fajky, čo je rozhodne správna voľba po všetkých stránkach, potrebujete veľmi silný zdroj tepla pre ich nahriatie. Nakoľko v prírodných uhlíkoch sa nenachádza žiadna chémia, ktorá im pomôže sa rozpáliť, plynový sporák je pre tento účel dosť neefektívny. Preto odporúčame použiť výhradne aspoň 1000W elektrický žhavič, ktorý je na tento účel ako stavaný.

Zobraziť filtre

Tipy a triky na rýchle rozpálenie uhlíkov do vodnej fajky

Rozpaľovanie uhlíkov do vodnej fajky dokáže byť riadna veda, ak to potrebujete urobiť rýchlo. Bežné nahrievanie uhlíkov môže trvať aj 15-30 minúť. To je príliš veľa čakania doma ale aj v podniku. Sú iba 3 možnosti ako sa to dá urýchliť.

  1. Použitie vyššieho výkonu – Keďže uhlíky do vodnej fajky sa nevaria, ale rozpaľujú, malé zvýšenie výkonu môže urobiť veľký rozdiel v dĺžke rozpaľovania. Okrem toho platničky na uhlíky časom rýchlo degradujú a aj ich termostat sa oveľa častejšie spína, čiže sa nenahrieva na také teploty ako keď bol nový. Preto čím vyšší výkon si zaobstaráte, tak aj staršia platnička vám ešte dokáže celkom dobre slúžiť.

2. Zadržiavanie tepla – použitie rôznych krytiek – Pri tomto experimentovaní treba byť opatrný, aby ste použili oceľ s vysokým tavným bodom a preto je to dosť nebezpečná metóda, ktorú neodporúčame.

3. Zvýšenie prívodu vzduchu – Ohňu vždy pomáhal prívod vzduchu. Keď uhlíky žhavíte pod zapnutým digestorom na plný výkon, mierne sa zrýchli ich nahrievanie. Môžete pravdaže použiť aj ventilátor, ale táto metóda sa odporúča iba vo vonkajších priestoroch, pretože popol budete mať všade.

Upozornenie:

Pri zapaľovaní uhlíkov vždy pracujete s ohňom (a niekedy aj s elektrinou). Nenechávajte žhaviče ani uhlíky bez dohľadu, dokým úplne nevychladnú. Zároveň pri všetkých procesoch používajte ochranné rukavice odolné voči teplu a horeniu a kliešte na uhlíky.

Nehody haste výhradne metódami, ktoré sú bezpečné pri elektrine – napr. prášková metóda, CO2 metóda a pod.