Korunky

Korunka vodnej fajky (známa aj ako kotlík) je ten najdôležitejší komponent vodnej fajky. Slúži na bezpečné uloženie a zahrievanie tabaku. Je vyrábaný z materiálov ako hlina, porcelán, silikón a iné, ktoré sú schopné odolať vysokým teplotám a dokážu rovnomerne rozvádzať a regulovať teplo.

Korunka pre vodné fajky je miesto, kde sa skutočne oplatí investovať do najvyššej kvality, pretože tu platí veľa hudby za málo muziky. Na to, aby ste dosiahli maximálny dym, chuť a zároveň najdlhšiu session, si potrebujete vybrať korunku pre vašu shishu z kvalitnej hliny, ktorá správne udržuje teplo. Zlá korunka vám tabak správne neprehreje alebo naopak spáli. Práve vďaka kvalitnej korunke si užijete maximálny zážitok. Všetky korunky, ktoré u nás nájdete sú starostlivo vybraté dlhoročnými skúsenosťami a testovaním.

Zobraziť filtre

Ak s vodnými fajkami ešte iba začínate, môžete sa domnievať, že veľkosť, tvar alebo štýl vodnej fajky (tela) rozhoduje o tom, ako vám vodná fajka bude chutiť. Trik je však v tom, že tabak sa nahrieva v korunke. Materiály, z ktorej sú korunky vyrobené sú rôzne – hlina, keramika/porcelán, silikón, či dokonca sklo alebo oceľ. Tie najkvalitnejšie korunky pre vodné fajky sú jedine z kvalitnej pálenej hliny, ktoré prechádzajú ručnou výrobou a niekoľko násobným vypaľovaním v peciach pri extrémnych teplotách. Presne také nájdete u nás za bezkonkurenčné ceny. Vyberte si z 4 typov – Dizajnové, Phunnel, Killer a Turecké.

Roky praxe nás naučili jeden jednoduchý trik. Zoberte 2 rovnaké korunky a ťuknite ich o seba. Ako znejú? Keď je ten zvuk vysoký a ostrý ako keď ťukáte porcelánové šálky o seba, tak máte v ruke nekvalitnú porcelánovú korunku. Alebo je naopak hrubý a dutý, znejúci trošku ako kameň alebo drevo? V tom prípade máte v ruke kvalitnú hlinenú korunku.

Nie každé pravidlo je 100% a to platí aj v tomto prípade. Predovšetkým nájdete veľa zmesí porcelánu a hliny v rôznych pomeroch. Čím vyšší zvuk, tak by mal byť obsah porcelánu vyšší. Avšak tu prichádza do úlohy druhá výnimka – nie všetky zmesi sú zlé. Značka Oblako v poslednom čase zmenila svoje výrobné procesy a presunula sa trochu bližšie k porcelánu, alebo Forma má svoju výnimočne odolnú zmes, ktorá aj celkom skvelo funguje.

Aby sme nezabudli, existujú aj iné korunky ako napr silikónové, sklenené, či dokonca železné. Všetky tieto korunky povahou svojho materiálu nie sú predurčené na správnu session. Buď váš tabak budú prepaľovať alebo naopak z neho nedostanete čo by ste chceli. Silikón je skvelý pre začiatočníkov, ale odporúčame rýchlo presedlať na hlinenú korunku.

V Goldencloud garantujeme, že každá korunka, ktorá je v našej ponuke je kvalitná a uspokojí vaše potreby.

Glazúra na korunke vyzerá jednoducho skvelo, o tom nás predovšetkým presvedčila značka Oblako, kedy priniesla do sveta vodných fajok túto fantáziu farieb. Načo však slúži? Glazúra na korunke rýchlejšie odráža teplo a preto vďaka nej je tabak rýchlejšie nahriaty a môžete si skôr začať vychutnávať svoju vodnú fajku. Zároveň slúži aj ako ochranná vrstva, ktorá spomaľuje pretekanie melasy cez steny korunky (tzv. plakanie korunky).

Akú korunku si teda máte kúpiť? Odpoveď je jednoduchá. Ak obľubujete svetlé tabaky, glazúrovaný phunnel je pre vás správna voľba. Ak obľubujete tmavé tabaky alebo mixy, odporúčame ísť do neglazúrovanej korunky.

Rozhodne áno. Korunka, tabak a HMS sú základom pre správne urobenú chutnú vodnú fajku, ktorá vydrží skutočne dlho a bude vám dávať lahodný dym počas celej doby. Lacné nekvalitné korunky vám tabak rýchlo prepália a zničia vám zážitok, aj keď by ste mali najdrahšiu vodnú fajku na svete. Keď si kúpite odolné korunky ako Cosmo, Smokelab, Kong, Voskurymsia, Tortuga, UPG a podobné, tak vám vydržia skutočne dlho a bude stáť za to.

V tomto prípade platí, že na niektoré korunky treba “dozrieť”. Väčšina ľudí začína pri Phunneloch, pretože fajčia svetlé tabaky, je v nich celkom intenzívna chuť, slabšia sila a je to dosť failproof riešenie (korunku si dokáže nabiť každý). Zároveň zabraňuje neestetickému prepadávaniu melasy. Neskôr s prechodom na mixy a tmavé tabaky človek presedláva na killery a hlavne turky, nakoľko sa z nich dá vytiahnuť oveľa vyššia sila ale trochu aj chuť. Avšak treba nabrať trošku skúsenosti s nabíjaním.

Každá korunka je kompatibilná s každou vodnou fajkou cez tesnenie. Niekedy lepšie funguje tesnenie tenšie alebo hrubšie, avšak to stojí minimálnu investíciu na otestovanie. Korunky sa väčšinou vyrábajú úplne všetky s identický priemerom na milimeter presne, avšak vodné fajky majú niekedy trošku širšie alebo užšie konektory.

Čo sa týka HMS a korunky, prakticky 99,9% je kompatibilných. Nie všetky majú stopercentne rovnaký priemer, čiže niekedy môžu HMS pretŕčať cez okraje korunky, avšak kým vzduch vie prúdiť do korunky, nie je to žiaden problém.

Veľkosť korunky by ste si mali kúpiť podľa toho ako si zvyknete užívať svoju vodnú fajku. resp. podľa toho ako dlho chcete aby session trvala.

  1. S -kové veľkosti, resp. korunky s objemom cca 7-12g, nazývané niekedy aj shoty alebo shotovky sa využívajú pre krátke sessions, cca 30-45 minút, max do hodiny.
  2. M -kové veľkosti, resp korunky s objemom cca 12-20g, sú využívané vo väčšine prípadov, čiže na sessions 1-2 hodiny, intenzitu a dĺžku vašej session si už viete prispôsobiť podľa typu korunky, spôsobu nabitia, typom HMS či počtom uhlíkov.
  3. L -kové veľkosti, resp. korunky s objemom cca 20g+ sú využívané pre väčšie partie ľudí, predovšetkým ak chcete dlhotrvajúcu intenzívnu session plnú chuti a sily

Nie je to univerzálne pravidlo a vždy platí že kvalitná korunka je lepšia než veľká korunka, pretože dokážete aj z málo tabaku vytiahnuť skvelú chuť aj silu.

Pri nabíjaní koruniek do vodných fajok je to častokrát spojená veda s mágiou. Hovoríme to preto, pretože neexistuje žiaden zaručený recept a pravidlá, ktoré by garantovane fungovali v každej situácii. Hlavne aj preto, že každý od vodnej fajky očakáva niečo iné. Niekto očakáva neskutočnú silu a je mu takmer jedno ako to chutí, druhý zas chce cítiť príjemnú chuť a je mu pomaly jedno, že ho to vôbec nerelaxuje.

Ak však s vodnými fajkami ešte iba začínate, a chcete zaručený recept na úspech tak máme osvedčený postup, ktorý zvládne úplne každý. Tabak do korunky nakladáte fluff-ovým spôsobom – tj že ho vôbec neutláčate a snažíte sa aby bol čo najviac prevzdušnený. Ak využívate typ killer alebo turek tak v strede urobíte dierku o priemere cca 3-4mm aby mohol prúdiť vzduch cez korunku do vodnej fajky. Tabak dávate do takej výšky aby sa vôbec nedotýkal alebo iba veľmi jemne dotýkal heat managementu. Do heat managementu naložíte 3 úplne rozpálené uhlíky a po 2-5 minútach nahrievania 3 uhlík zložíte (záleží od typu korunky a tabaku) a začnete si užívať vašu skvelú vodnú fajku :)

Viac sa tejto téme budeme venovať v osobitných článkoch, kde si rozoberieme ako nabíjať rôzne typy tabakov do rôznych koruniek a akými štýlmi sa dajú korunky nabiť, aby ste dosiahli špecifické výsledky.

  1. Rýchle chladenie vodou. Korunka nie je nezničiteľná. Naopak jej materiál je veľmi citlivý na rýchle sťahovanie a rozťahovanie teplom. To nielenže môže spôsobiť póry v materiály ale aj jej puknutie.
  2. Umývanie agresívny prostriedkami. Príliš silné umývacie prostriedky dokážu poškodiť glazúru alebo farbu korunky.
  3. Používanie zlého typu korunky na zlý typ tabaku.